Izvanučioničke zoodiseje: Lav, konj i vepar

Anja Sabalić, pripremila nam je kao i Niko Šjardi, zanimljiv prikaz važnosti životinja u toskanskoj regiji. Kao što možete zaključiti iz naslova, odlučila je predstaviti lavove, konje i veprove o kojima je vodila bilješke tijekom izvanučioničke nastave.


Leon Vuić (1.4) i toskanski vepar

U sklopu putovanja u Toskanu posjetili smo značajne gradove poput Firence upoznajući njihovu kulturu. Tom prilikom primijetili smo simboličku važnost životinja kao što su lav, konj i vepar.

Lavovi, prepoznatljivi na grbovima i zastavama, simboliziraju snagu, hrabrost i ponos u toskanskoj kulturi. Njihova prisutnost u arhitekturi svjedoči o moći i zaštiti Firence. Kip Marzocco na Piazzi della Signoria izradio je Donatello, a njegov umjetnički doprinos postao je kulturno nasljeđe grada.


Firentinski lavovi, Piazza della Signoria

Konji, dugogodišnji pratitelji toskanskoga života, igrali su ključnu ulogu u prijevozu, poljoprivredi i ratovanju. Njihova povijesna prisutnost odražava se i u umjetnosti. Dobar je primjer La Statua equestre di Cosimo I na istome firentinskome trgu. Ta figura firentinskoga vojvode na konju svjedoči o važnoj ulozi konja u toskanskoj povijesti i umjetnosti.


La Statua equestre di Cosimo I

Vepar, simbol hrabrosti, snage i otpornosti, duboko je ukorijenjen u toskanskoj kulturi. Na obiteljskim grbovima vepar je bio poput čuvara hrabrosti te je njegova prisutnost ojačavala identitet i povezivala naraštaje.


Vepar na ulici

Lav, konj i vepar jedni su od čuvara toskanske povijesti i kulture, a njihova prisutnost na kamenim ulicama te grbovima i zastavama toskanskih gradova govori nam o njihovoj važnosti te pokazuje koliko su cijenjeni među ljudima.

 

Anja Sabalić (1.3)

Popularni postovi s ovog bloga

Izvanučioničke zoodiseje: Istarske farme

Nastavnički (zoo)polisi i odiseje: Glorija Mavrinac i Boja

Razgovor s nastavnikom Hrvojem Tomljanovićem: O pomerancu Oryju i važnosti životinja u povijesti (I. dio)